Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dieudonné M’Sanda Tsinda-Hata

Deceased

Bishop Emeritus of Kenge


Events

DateAgeEventTitle
25 Jul 1935BornMufutufutu
23 Jul 196125.9Ordained PriestPriest of Kenge, Congo (Dem. Rep.)
25 Apr 197438.7AppointedBishop of Kenge, Congo (Dem. Rep.)
30 Jun 197438.9Ordained BishopBishop of Kenge, Congo (Dem. Rep.)
1 Jun 199963.8ResignedBishop of Kenge, Congo (Dem. Rep.)
24 Oct 200166.2DiedBishop Emeritus of Kenge, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Dieudonné M’Sanda Tsinda-Hata:
Bishop Dieudonné M’Sanda Tsinda-Hata (born , died ) Bishop Emeritus of Kenge

  • a priest for 40.2 years
  • a bishop for 27.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015