Catholic-Hierarchy DC

Bishop Thomas J. McRedmond

Deceased

Bishop of Killaloe


Events

DateAgeEventTitle
1 Jul 1838BornBirr
14 Dec 188951.5AppointedCoadjutor Bishop of Killaloe, Ireland
14 Dec 188951.5AppointedTitular Bishop of Verinopolis
12 Jan 189051.5Ordained BishopTitular Bishop of Verinopolis
19 Jun 189153.0SucceededBishop of Killaloe, Ireland
5 Apr 190465.8DiedBishop of Killaloe, Ireland

MicroData Summary for Thomas J. McRedmond:
Bishop Thomas J. McRedmond (born , died ) Bishop of Killaloe

  • a bishop for 14.2 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 332, and Page 587

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013