Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sylvester Monteiro

Deceased

Bishop of Aurangabad


Events

DateAgeEventTitle
26 Nov 1933BornRaichur
21 Dec 196027.1Ordained PriestPriest of Nagpur, India
6 Dec 199360.0AppointedAuxiliary Bishop of Nagpur, India
6 Dec 199360.0AppointedTitular Bishop of Scampa
10 Mar 199460.3Ordained BishopTitular Bishop of Scampa
9 Feb 199965.2AppointedBishop of Aurangabad, India
14 Aug 200571.7DiedBishop of Aurangabad, India

MicroData Summary for Sylvester Monteiro:
Bishop Sylvester Monteiro (born , died ) Bishop of Aurangabad

  • a priest for 44.6 years
  • a bishop for 11.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 138, Number 12,300
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013