Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques-Louis Monestès

Deceased

Bishop of Dijon


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1856BornLaplume
May 1880³24.2Ordained PriestPriest
11 Aug 191155.5AppointedBishop of Dijon, France
1 Oct 191155.6Ordained BishopBishop of Dijon, France
31 Mar 191559.1DiedBishop of Dijon, France

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Jacques-Louis Monestès:
Bishop Jacques-Louis Monestès (born , died ) Bishop of Dijon

  • a priest for 34.9 years
  • a bishop for 3.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 67

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013