Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Mireles Vaquera

Deceased

Prelate Emeritus of El Salto, Durango, México


Events

DateAgeEventTitle
11 Jan 1929Born
29 May 195324.3Ordained PriestPriest
16 Oct 198253.7AppointedAuxiliary Bishop of Durango, México
16 Oct 198253.7AppointedTitular Bishop of Casae Calanae
7 Dec 198253.9Ordained BishopTitular Bishop of Casae Calanae
28 Apr 198859.2AppointedCoadjutor Prelate of El Salto, Durango, México
13 Oct 198859.7SucceededPrelate of El Salto, Durango, México
28 Sep 200576.7RetiredPrelate of El Salto, Durango, México
10 Aug 202192.5DiedPrelate Emeritus of El Salto, Durango, México

MicroData Summary for Manuel Mireles Vaquera
Bishop Manuel Mireles Vaquera (born , died ) Prelate Emeritus of El Salto

EventPlace
Birth PlaceNieves
Ordained BishopDurango, Archdiocese of Durango
Death PlaceGomez Palacio, Diocese of Gómez Palacio, Durango

  • a priest for 68.1 years
  • a bishop for 38.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 29 Sep 2005
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 81, Number 6,629
  • d: CB, 11 Aug 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 11 Aug 2021

Quantcast