Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Migliorelli

Deceased

Bishop Emeritus of San Severino (-Treia)

Titular Bishop of Samos


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1873BornUrbisaglia
8 Jul 191642.8AppointedBishop of Norcia, Italy
28 Oct 191643.2Ordained BishopBishop of Norcia, Italy
10 Dec 191643.3InstalledBishop of Norcia, Italy
10 Aug 192753.9AppointedBishop of San Severino (-Treia), Italy
27 Feb 193056.5ResignedBishop of San Severino (-Treia), Italy
27 Feb 193056.5AppointedTitular Bishop of Samos
24 Feb 193965.5DiedBishop Emeritus of San Severino (-Treia), Italy

MicroData Summary for Vincenzo Migliorelli:
Bishop Vincenzo Migliorelli (born , died ) Bishop Emeritus of San Severino (-Treia)

  • a bishop for 22.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1916, Number 54

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013