Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ercolano Marini

Deceased

Archbishop Emeritus of Amalfi

Titular Archbishop of Adana


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1866BornMatelica
21 Sep 188922.8Ordained PriestPriest
29 Jun 190437.6AppointedAuxiliary Bishop of Spoleto, Italy
29 Jun 190437.6AppointedTitular Bishop of Archela´s
31 Jul 190437.7Ordained BishopTitular Bishop of Archela´s
11 Dec 190539.1AppointedBishop of Norcia, Italy
2 Jun 191548.5AppointedArchbishop of Amalfi, Italy
3 Oct 194578.9RetiredArchbishop of Amalfi, Italy
3 Oct 194578.9AppointedTitular Archbishop of Aprus
27 Oct 194578.9AppointedTitular Archbishop of Adana
16 Nov 195084.0DiedArchbishop Emeritus of Amalfi, Italy

MicroData Summary for Ercolano Marini:
Archbishop Ercolano Marini (born , died ) Archbishop Emeritus of Amalfi

  • a priest for 61.2 years
  • a bishop for 46.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 49, and Page 64
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1904, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013