Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Evangelist McBride, O.F.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kokstad


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1903BornBeagh, Ireland
3 Jul 192724.3Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
21 Apr 194946.1AppointedVicar Apostolic of Kokstad, South Africa
21 Apr 194946.1AppointedTitular Bishop of Aezani
25 Jul 194946.4Ordained BishopTitular Bishop of Aezani
11 Jan 195147.8AppointedBishop of Kokstad, South Africa
15 May 197875.2RetiredBishop of Kokstad, South Africa
12 Feb 199187.9DiedBishop Emeritus of Kokstad, South Africa

MicroData Summary for John Evangelist McBride:
Bishop John Evangelist McBride O.F.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Kokstad

  • a priest for 63.6 years
  • a bishop for 41.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 57

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 8 Mar 2014