Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rupert Mayr

Deceased

Auxiliary Bishop of Salzburg

Titular Bishop of Paneade


Events

DateAgeEventTitle
13 Aug 1810BornBruck in Pinzgau
27 Jul 183424.0Ordained DeaconDeacon of Salzburg, Austria
1 Aug 183424.0Ordained PriestPriest of Salzburg, Austria
22 Oct 186959.2AppointedAuxiliary Bishop of Salzburg, Austria
22 Oct 186959.2AppointedTitular Bishop of Paneade
14 Nov 186959.3Ordained BishopTitular Bishop of Paneade
27 Jul 187363.0DiedAuxiliary Bishop of Salzburg, Austria

MicroData Summary for Rupert Mayr:
Bishop Rupert Mayr (born , died ) Auxiliary Bishop of Salzburg

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 437

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013