Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gábor Máriássy

Deceased

Auxiliary Bishop of Eger

Titular Bishop of Palaeopolis in Asia


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1807BornIgló
10 Apr 183022.9Ordained DeaconDeacon
9 Jun 183023.0Ordained PriestPriest
27 Mar 186557.8AppointedAuxiliary Bishop of Eger, Hungary
27 Mar 186557.8AppointedTitular Bishop of Palaeopolis in Asia
14 May 186557.9Ordained BishopTitular Bishop of Palaeopolis in Asia
26 Oct 187164.4DiedAuxiliary Bishop of Eger, Hungary

MicroData Summary for Gábor Máriássy:
Bishop Gábor Máriássy (born , died ) Auxiliary Bishop of Eger

  • a priest for 41.4 years
  • a bishop for 6.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 435

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013