Catholic-Hierarchy DC

Bishop Josip Grgur Marčelić

Deceased

Bishop of Dubrovnik (Ragusa)


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1847BornPreko
25 Sep 187023.5Ordained PriestPriest of Zadar (Zara), Croatia
16 Jan 189345.8AppointedApostolic Administrator of Kotor (Cattaro), Montenegro
16 Jan 189345.8AppointedTitular Bishop of Tanis
12 Feb 189345.9Ordained BishopTitular Bishop of Tanis
18 May 189447.2AppointedBishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
1 Sep 192881.4DiedBishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia

MicroData Summary for Josip Grgur Marčelić:
Bishop Josip Grgur Marčelić (born , died ) Bishop of Dubrovnik (Ragusa)

  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 475, and Page 534

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013