Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Bl. Ignatius (Shoukrallah) Maloyan, I.C.P.B. †

Deceased

Archbishop of Mardin (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1869BornMardin
12 Jul 189627.2Ordained PriestPriest of Mardin (Armenian), Iraq
1 Oct 191142.5AppointedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
22 Oct 191142.5Ordained BishopArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
Jun 1915²46.1DiedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
7 Oct 2001Beatified

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Bl. Ignatius (Shoukrallah) Maloyan:
Archbishop Bl. Ignatius (Shoukrallah) Maloyan I.C.P.B. (born ) Archbishop of Mardin

  • a priest for 18.9 years
  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013