Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Silvio Luoni

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Thailand

Titular Archbishop of Turris in Mauretania


Events

DateAgeEventTitle
7 Jul 1920Born
1 Oct 194424.2Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
1971²50.4AppointedPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
15 May 197857.8AppointedTitular Archbishop of Turris in Mauretania
15 May 197857.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Thailand
15 May 197857.8AppointedApostolic Delegate to Laos, Malaysia and Singapore
25 Jun 197857.9Ordained BishopTitular Archbishop of Turris in Mauretania
198059.4ResignedApostolic Pro-Nuncio to Thailand
198059.4ResignedApostolic Delegate to Laos, Malaysia and Singapore
11 Apr 198261.7DiedApostolic Nuncio Emeritus to Thailand

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Silvio Luoni (VIAF: 1536150264368805860004)
Archbishop Silvio Luoni (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Thailand

EventPlace
Birth PlaceBusto Arsizio, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy
Ordained BishopSanti Pietro e Paolo, Church, Sacconago, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy

  • a priest for 37.5 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • loc: AM, 1 Aug 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 19 Sep 2019

Quantcast