Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Lippolis

Deceased

Bishop Emeritus of Ugento

Titular Bishop of Dionysias


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1865BornAlberobello
22 Sep 188823.3Ordained PriestPriest of Conversano, Italy
1 Jun 191550.0AppointedBishop of Larino, Italy
29 Jun 191550.0Ordained BishopBishop of Larino, Italy
15 Dec 192358.5AppointedBishop of Ugento, Italy
16 Oct 192459.3ResignedBishop of Ugento, Italy
16 Oct 192459.3AppointedTitular Bishop of Samaria
23 Dec 192459.5AppointedBishop of Ugento, Italy
18 Nov 193267.4RetiredBishop of Ugento, Italy
18 Nov 193267.4AppointedTitular Bishop of Dionysias
22 Dec 194277.5DiedBishop Emeritus of Ugento, Italy

MicroData Summary for Antonio Lippolis:
Bishop Antonio Lippolis (born , died ) Bishop Emeritus of Ugento

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 27.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1915, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013