Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Lecuona Labandibar, I.E.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of San Jorge

Titular Bishop of Vagada


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1909BornIrún, Spain
21 Dec 193526.3Ordained PriestPriest of Instituto Español de San Francisco Javier para Misiones Extranjeras
4 Jul 195848.9AppointedVicar Apostolic of San Jorge, Colombia
4 Jul 195848.9AppointedTitular Bishop of Vagada
3 Aug 195848.9Ordained BishopTitular Bishop of Vagada
20 Oct 195950.1ResignedVicar Apostolic of San Jorge, Colombia
196050.3AppointedSuperior General of Instituto Español de San Francisco Javier para Misiones Extranjeras
197060.3ResignedSuperior General of Instituto Español de San Francisco Javier para Misiones Extranjeras
8 Jan 199787.4DiedVicar Apostolic Emeritus of San Jorge, Colombia

MicroData Summary for José Lecuona Labandibar:
Bishop José Lecuona Labandibar I.E.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of San Jorge

  • a priest for 61.0 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013