Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jan Antonius Klooster, C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Surabaya


Events

DateAgeEventTitle
5 Jun 1911BornDjatiroto Besuki
29 Jun 193625.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
19 Feb 195341.7AppointedVicar Apostolic of Surabaia, Indonesia
19 Feb 195341.7AppointedTitular Bishop of Germanicopolis
1 May 195341.9Ordained BishopTitular Bishop of Germanicopolis
3 Jan 196149.6AppointedBishop of Surabaia, Indonesia
2 Apr 198270.8ResignedBishop of Surabaya, Indonesia
30 Dec 199079.6DiedBishop Emeritus of Surabaya, Indonesia

MicroData Summary for Jan Antonius Klooster:
Bishop Jan Antonius Klooster C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Surabaya

  • a priest for 54.5 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013