Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Kiredjian

Deceased

Archbishop of Istanbul (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1895BornSis
20 Apr 191923.5Ordained PriestPriest
2 Mar 193640.4AppointedCoadjutor Archbishop of Istanbul (Armenian), Turkey
2 Mar 193640.4AppointedTitular Bishop of Cypsela
28 Mar 193640.5SucceededArchbishop of Istanbul (Armenian), Turkey
28 Feb 193741.4Ordained BishopArchbishop of Istanbul (Armenian), Turkey
20 Apr 196569.5DiedArchbishop of Istanbul (Armenian), Turkey

MicroData Summary for Paul Kiredjian:
Archbishop Paul Kiredjian (born , died ) Archbishop of Istanbul

  • a priest for 46.0 years
  • a bishop for 28.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 12

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013