Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Kedigian

Deceased

Titular Archbishop of Colonia in Armenia


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1890BornIstanbul, Turkey
8 Jun 191323.4Ordained PriestPriest
24 Jul 193646.5AppointedTitular Archbishop of Colonia in Armenia
15 Nov 193646.8Ordained BishopTitular Archbishop of Colonia in Armenia
17 Sep 195767.7DiedTitular Archbishop of Colonia in Armenia

MicroData Summary for Pierre Kedigian:
Archbishop Pierre Kedigian (born , died ) Titular Archbishop of Colonia in Armenia

  • a priest for 44.3 years
  • a bishop for 20.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 83

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013