Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Khoury

Deceased

Archbishop of Tyr (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1919BornBekassine
20 Dec 194223.2Ordained PriestPriest
21 Apr 195636.5SelectedAuxiliary Bishop of Ptolemais in Phoenicia dei Maroniti
4 May 195636.5ConfirmedAuxiliary Bishop of Ptolemais in Phoenicia dei Maroniti
29 Jun 195636.7Ordained BishopAuxiliary Bishop of Ptolemais in Phoenicia dei Maroniti
11 Dec 195940.1AppointedArchbishop of Tyr (Maronite), Lebanon
5 Feb 199272.3DiedArchbishop of Tyr (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Joseph Khoury:
Archbishop Joseph Khoury (born , died ) Archbishop of Tyr

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 35.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013