Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Salamé

Deceased

Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
25 Dec 1914BornAntélias
10 Mar 194025.2Ordained PriestPriest
15 Mar 196752.2AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
14 May 196752.4Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
24 Sep 196752.7AppointedApostolic Administrator of Laodicea (Maronite), Syria
4 Aug 197762.6ResignedApostolic Administrator of Laodicea (Maronite), Syria
9 Jun 199075.5RetiredArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
29 Mar 200489.3DiedArchbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria

MicroData Summary for Joseph Salamé:
Archbishop Joseph Salamé (born , died ) Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 64.1 years
  • a bishop for 36.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013