Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Bernard Kevenhoerster, O.S.B. †

Deceased

Vicar Apostolic of Bahama Islands, Bahamas

Titular Bishop of Camuliana


Events

DateAgeEventTitle
1 Nov 1869BornEssen, Germany
25 Jul 189222.7ProfessedMember of Order of Saint Benedict
24 Jun 189626.6Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
22 May 193161.6AppointedPrefect of Bahama, Bahamas, Antilles
7 Feb 193262.3InstalledPrefect of Bahama, Bahamas, Antilles
27 Oct 193364.0AppointedTitular Bishop of Camuliana
21 Dec 193364.1Ordained BishopTitular Bishop of Camuliana
15 Jan 194171.2AppointedVicar Apostolic of Bahama Islands, Bahamas, Antilles
9 Dec 194980.1DiedVicar Apostolic of Bahama Islands, Bahamas, Antilles

MicroData Summary for John Bernard Kevenhoerster:
Bishop John Bernard Kevenhoerster O.S.B. (born , died ) Vicar Apostolic of Bahama Islands

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 16.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 88

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013