Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franciscus Joosten, C.I.C.M. †

Deceased

Bishop Emeritus of Datong [Tatung]

Titular Bishop of Sagalassus


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1874BornGrubbenvorst, Netherlands
189419.7ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
9 Jul 189925.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
14 Jun 193258.2AppointedVicar Apostolic of Tatungfu, China
14 Jun 193258.2AppointedTitular Bishop of Germanicopolis
28 Aug 193258.4Ordained BishopTitular Bishop of Germanicopolis
11 Apr 194672.0AppointedBishop of Datong [Tatung], China
20 Nov 194773.6ResignedBishop of Datong [Tatung], China
20 Nov 194773.6AppointedTitular Bishop of Sagalassus
2 May 194874.1DiedBishop Emeritus of Datong [Tatung], China

MicroData Summary for Franciscus Joosten:
Bishop Franciscus Joosten C.I.C.M. (born , died ) Bishop Emeritus of Datong [Tatung]

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1949
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013