Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stanislaw Jakiel

Deceased

Auxiliary Bishop of Przemyśl

Titular Bishop of Tanagra


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1910BornJacmierz
26 Jul 193424.2Ordained PriestPriest of Przemyśl, Poland
3 Jun 195747.1AppointedAuxiliary Bishop of Przemyśl, Poland
3 Jun 195747.1AppointedTitular Bishop of Tanagra
4 Aug 195747.3Ordained BishopTitular Bishop of Tanagra
26 Mar 198372.9DiedAuxiliary Bishop of Przemyśl, Poland

MicroData Summary for Stanislaw Jakiel:
Bishop Stanislaw Jakiel (born , died ) Auxiliary Bishop of Przemyśl

  • a priest for 48.6 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015