Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Harold William Henry, S.S.C.M.E. †

Deceased

Apostolic Administrator of Cheju

Titular Archbishop of Thubunae in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
11 Jul 1909BornMinneapolis, MN, USA
21 Dec 193223.4Ordained PriestPriest of Missionary Society of St. Columban
195444.5AppointedPrefect of Kwangju, Korea (South)
26 Jan 195747.5AppointedTitular Bishop of Corydala
26 Jan 195747.5AppointedVicar Apostolic of Kwangju, Korea (South)
11 May 195747.8Ordained BishopTitular Bishop of Corydala
10 Mar 196252.7AppointedArchbishop of Kwangju, Korea (South)
28 Jun 197162.0AppointedApostolic Administrator of Cheju, Korea (South)
28 Jun 197162.0AppointedTitular Archbishop of Thubunae in Numidia
1 Mar 197666.6DiedApostolic Administrator of Cheju, Korea (South)

MicroData Summary for Harold William Henry:
Archbishop Harold William Henry S.S.C.M.E. (born , died ) Apostolic Administrator of Cheju

  • a priest for 43.2 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013