Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Ignace Antoine II Hayek

Deceased

Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
14 Sep 1910BornAlep
10 Jun 193322.7Ordained PriestPriest
27 May 195948.7AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
15 Aug 195948.9Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
10 Mar 196857.5SelectedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
10 Mar 196857.5SelectedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
20 Mar 196857.5ConfirmedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
20 Mar 196857.5ConfirmedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
23 Jul 199887.9RetiredPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
23 Jul 199887.9ResignedBishop of Beirut {Bairut} (Syrian), Lebanon
21 Feb 200796.4DiedPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

MicroData Summary for Ignace Antoine II Hayek:
Patriarch Ignace Antoine II Hayek (born , died ) Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 73.7 years
  • a bishop for 47.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 73
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013