Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Eustathe Joseph Mounayer

Deceased

Archbishop Emeritus of Damas (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
6 Jun 1925BornKatana
23 Apr 194923.9Ordained PriestPriest of Damas (Syrian), Syria
10 May 197145.9AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
10 May 197145.9AppointedTitular Bishop of Hierapolis in Syria dei Siri
15 Aug 197146.2Ordained BishopTitular Bishop of Hierapolis in Syria dei Siri
4 Sep 197853.2AppointedArchbishop of Damas (Syrian), Syria
15 May 200175.9RetiredArchbishop of Damas (Syrian), Syria
15 May 200175.9AppointedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
200680.6ResignedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
16 Feb 200781.7DiedArchbishop Emeritus of Damas (Syrian), Syria

MicroData Summary for Eustathe Joseph Mounayer:
Archbishop Eustathe Joseph Mounayer (born , died ) Archbishop Emeritus of Damas

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013