Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Théophile Jean Dahi

Deceased

Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1912BornZeidal
28 Jan 194027.2Ordained PriestPriest of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
1 Aug 198471.7AppointedArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
21 Oct 198471.9Ordained BishopArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
1 Jul 199481.6RetiredArchbishop of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria
16 Jun 200087.6DiedArchbishop Emeritus of Homs (-Hama-Nabk) (Syrian), Syria

MicroData Summary for Théophile Jean Dahi:
Archbishop Théophile Jean Dahi (born , died ) Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Nabk)

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013