Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jules Mikhael Al-Jamil

Deceased

Auxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian)

Titular Archbishop of Tagritum


Events

DateAgeEventTitle
18 Nov 1938BornKarakosche
7 Jun 196425.6Ordained PriestPriest
1 Aug 198647.7AppointedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
1 Aug 198647.7AppointedTitular Archbishop of Tagritum
9 Nov 198648.0Ordained BishopTitular Archbishop of Tagritum
3 Dec 201274.0DiedAuxiliary Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon

MicroData Summary for Jules Mikhael Al-Jamil:
Archbishop Jules Mikhael Al-Jamil (born , died ) Auxiliary Bishop of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 26.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 4 Dec 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013