Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Athanase Matti Shaba Matoka

Archbishop Emeritus of Baghdad (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1930 BornBartelli
17 Oct 195424.3Ordained PriestPriest
25 Aug 197949.2AppointedAuxiliary Bishop of Baghdad (Syrian), Iraq
25 Aug 197949.2AppointedTitular Bishop of Dara dei Siri
8 Dec 197949.5Ordained BishopTitular Bishop of Dara dei Siri
15 Jul 198353.1AppointedArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq
26 Jun 201080.0RetiredArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq

MicroData Summary for Athanase Matti Shaba Matoka:
Archbishop Athanase Matti Shaba Matoka (born ) Archbishop Emeritus of Baghdad

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Baghdad (Syrian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 1 Mar 2011
  • r: Annuario Pontificio, Year 2012, Page 71

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013