Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Mark Gannon

Deceased

Bishop Emeritus of Erie, Pennsylvania

Titular Archbishop of Tacarata


Events

DateAgeEventTitle
12 Jun 1877BornErie
21 Dec 190124.5Ordained PriestPriest of Erie, Pennsylvania, USA
13 Nov 191740.4AppointedAuxiliary Bishop of Erie, Pennsylvania, USA
13 Nov 191740.4AppointedTitular Bishop of Nilopolis
6 Feb 191840.7Ordained BishopTitular Bishop of Nilopolis
26 Aug 192043.2AppointedBishop of Erie, Pennsylvania, USA
16 Dec 192043.5InstalledBishop of Erie, Pennsylvania, USA
25 Nov 195376.5AppointedArchbishop (Personal Title) of Erie, Pennsylvania, USA
9 Dec 196689.5RetiredBishop of Erie, Pennsylvania, USA
9 Dec 196689.5AppointedTitular Archbishop of Tacarata
5 Sep 196891.2DiedBishop Emeritus of Erie, Pennsylvania, USA

MicroData Summary for John Mark Gannon:
Archbishop John Mark Gannon (born , died ) Bishop Emeritus of Erie

  • a priest for 66.7 years
  • a bishop for 50.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1918, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013