Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Dorado Soto

Deceased

Bishop Emeritus of Málaga


Events

DateAgeEventTitle
18 Jun 1931BornUrda
1 Apr 195624.7Ordained PriestPriest
31 Mar 197038.7AppointedBishop of Guadix, Spain
10 May 197038.8Ordained BishopBishop of Guadix, Spain
1 Sep 197342.2AppointedBishop of Cádiz y Ceuta, Spain
26 Mar 199361.7AppointedBishop of Málaga, Spain
10 Oct 200877.3RetiredBishop of Málaga, Spain
17 Mar 201583.7DiedBishop Emeritus of Málaga, Spain

MicroData Summary for Antonio Dorado Soto:
Bishop Antonio Dorado Soto (born , died ) Bishop Emeritus of Málaga

  • a priest for 58.9 years
  • a bishop for 44.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 10 Oct 2008
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 123
  • b: Annuario Pontificio, Year 2011, Page 433
  • d: CB, 17 Mar 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 17 Mar 2015