Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ernesto de Laurentiis

Deceased

Bishop of Ischia


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1879BornNapoli
19 Sep 190324.0Ordained PriestPriest
10 Nov 192849.1AppointedBishop of Ischia, Italy
20 Jan 192949.3Ordained BishopBishop of Ischia, Italy
4 Jan 195676.3DiedBishop of Ischia, Italy

MicroData Summary for Ernesto de Laurentiis:
Bishop Ernesto de Laurentiis (born , died ) Bishop of Ischia

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 27.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013