Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) Coussa

Bishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt

Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1953 Born
24 Dec 198027.5Ordained PriestPriest of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
9 Sep 200350.2SelectedBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
7 Jan 200450.5ConfirmedBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
9 May 200450.8Ordained BishopBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
20 May 200450.9InstalledBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
25 Nov 201562.4AppointedPatriarchal Exarch of Jerusalem and Amman {Gerusalemme e Amman} (Armenian), Palestine

MicroData Summary for Kricor-Okosdinos (Augustin) Coussa
Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) Coussa (born ) Bishop of Iskanderiya {Alexandria}

EventPlace
Birth PlaceAleppo

Please contact the Bishop through the Eparchy of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 175, Number 14,591
  • ab: CB, 26 Nov 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast