Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignace Cotolendi

Deceased

Vicar Apostolic of Kiangnan

Titular Bishop of Metellopolis


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1630BornBrignoles, France
20 Sep 166030.5AppointedVicar Apostolic of Kiangnan, China
20 Sep 166030.5AppointedTitular Bishop of Metellopolis
7 Nov 166030.6Ordained BishopTitular Bishop of Metellopolis
16 Aug 166232.4DiedVicar Apostolic of Kiangnan, China

MicroData Summary for Ignace Cotolendi:
Bishop Ignace Cotolendi (born , died ) Vicar Apostolic of Kiangnan

  • a bishop for 1.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013