Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Cogoni

Deceased

Archbishop of Oristano


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1885BornPirri
22 Aug 190923.7Ordained PriestPriest
20 Nov 193044.9AppointedBishop of Nuoro, Italy
4 Jan 193145.0Ordained BishopBishop of Nuoro, Italy
1 Mar 193145.2InstalledBishop of Nuoro, Italy
4 Nov 193852.9AppointedArchbishop of Oristano, Italy
6 Jun 194761.5DiedArchbishop of Oristano, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Cogoni:
Archbishop Giuseppe Cogoni (born , died ) Archbishop of Oristano

  • a priest for 37.8 years
  • a bishop for 16.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1948
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013