Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jorge Iván Castaño Rubio, C.M.F.

Auxiliary Bishop Emeritus of Medellín

Titular Bishop of Stagnum


Events

DateAgeEventTitle
25 Nov 1935 BornMontebello
27 Aug 196125.8Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
6 Jun 198347.5AppointedVicar Apostolic of Quibdó, Colombia
6 Jun 198347.5AppointedTitular Bishop of Edistiana
6 Aug 198347.7Ordained BishopTitular Bishop of Edistiana
30 Apr 199054.4AppointedBishop of Quibdó, Colombia
16 Feb 200165.2AppointedAuxiliary Bishop of Medellín, Colombia
16 Feb 200165.2AppointedTitular Bishop of Stagnum
25 Nov 201075.0RetiredAuxiliary Bishop of Medellín, Colombia

MicroData Summary for Jorge Iván Castaño Rubio:
Bishop Jorge Iván Castaño Rubio C.M.F. (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Medellín

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Medellín.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 25 Nov 2010

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013