Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agostino Bruti

Deceased

Bishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)


Events

DateAgeEventTitle
May 1682BornJustinopolitan
26 Jun 170725.1Ordained PriestPriest
20 Sep 172846.3AppointedTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
Dec 172846.5Ordained BishopTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
28 Sep 173351.4AppointedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia
Oct 174765.4DiedBishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper), Slovenia

MicroData Summary for Agostino Bruti:
Bishop Agostino Bruti , Bishop of Capodistria (Capo d’Istria)(Koper)

  • a priest for 40.2 years
  • a bishop for 18.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015