Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pio Alberto del Corona, O.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of San Miniato

Titular Archbishop of Serdica


Events

DateAgeEventTitle
5 Jul 1837BornLivorno
3 Nov 185922.3ProfessedMember of Order of Friars Preachers
21 Dec 185922.5Ordained DeaconDeacon of Order of Friars Preachers
5 Feb 186022.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
21 Dec 187437.5AppointedCoadjutor Bishop of San Miniato, Italy
21 Dec 187437.5AppointedTitular Bishop of Draso
3 Jan 187537.5Ordained BishopTitular Bishop of Draso
2 Feb 189759.6SucceededBishop of San Miniato, Italy
30 Aug 190770.2RetiredBishop of San Miniato, Italy
30 Aug 190770.2AppointedTitular Archbishop of Serdica
15 Aug 191275.1DiedBishop Emeritus of San Miniato, Italy

MicroData Summary for Pio Alberto del Corona:
Archbishop Pio Alberto del Corona O.P. (born , died ) Bishop Emeritus of San Miniato

  • a priest for 52.5 years
  • a bishop for 37.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 250, and Page 386

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013