Catholic-Hierarchy DC

Bishop Grégoire Bahabaninian

Deceased

Bishop of Ancira (Angora) (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1866BornAnkara
15 Aug 188922.6Ordained PriestPriest of Ancira (Angora) (Armenian), Turkey
1 Oct 191144.8AppointedBishop of Ancira (Angora) (Armenian), Turkey
22 Oct 191144.8Ordained BishopBishop of Ancira (Angora) (Armenian), Turkey
3 Jan 195184.0DiedBishop of Ancira (Angora) (Armenian), Turkey

MicroData Summary for Grégoire Bahabaninian:
Bishop Grégoire Bahabaninian (born , died ) Bishop of Ancira (Angora)

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 54
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015