Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pasquale Bacile

Deceased

Bishop Emeritus of Acireale


Events

DateAgeEventTitle
26 Aug 1916BornBisacquino
24 Aug 194023.9Ordained PriestPriest
7 Jul 196245.8AppointedAuxiliary Bishop of Acireale, Italy
7 Jul 196245.8AppointedTitular Bishop of Colbasa
16 Sep 196246.0Ordained BishopTitular Bishop of Colbasa
5 Jul 196447.8AppointedBishop of Acireale, Italy
30 Nov 197963.2ResignedBishop of Acireale, Italy
10 Dec 198771.2DiedBishop Emeritus of Acireale, Italy

MicroData Summary for Pasquale Bacile:
Bishop Pasquale Bacile (born , died ) Bishop Emeritus of Acireale

  • a priest for 47.2 years
  • a bishop for 25.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015