Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Azpeitia Palomar

Deceased

Bishop of Tepic, Nayarit


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1862BornGuadalajara
1885²22.9Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
1 Aug 191957.5AppointedBishop of Tepic, Nayarit, México
23 Nov 191957.8Ordained BishopBishop of Tepic, Nayarit, México
23 Dec 191957.9InstalledBishop of Tepic, Nayarit, México
28 Feb 193573.1DiedBishop of Tepic, Nayarit, México

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Manuel Azpeitia Palomar:
Bishop Manuel Azpeitia Palomar (born , died ) Bishop of Tepic

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 15.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013