Catholic-Hierarchy DC

Cyprus

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
10 Jul 1960 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
1 Apr 1967 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
19 Mar 1972 Archbishop Adolfo Tito Camacho YllanaApostolic Nuncio to Israel
17 Jun 1978 Archbishop Leopoldo GirelliApostolic Nuncio to India
3 Sep 1987 Archbishop Youssef Antoine SoueifArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
22 May 1988 Archbishop Selim Jean SfeirArchbishop of Cipro (Maronite)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 14 Sep 2021

Quantcast