Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ireneus Wien Dud

Deceased

Archbishop Emeritus of Juba, South Sudan


Events

DateAgeEventTitle
21 Aug 1912Born
21 Dec 194432.3Ordained PriestPriest of Bahr el-Ghazal, Sudan
3 Jul 195542.8AppointedVicar Apostolic of Rumbek, Sudan
3 Jul 195542.8AppointedTitular Bishop of Barcusus
20 Nov 195543.2Ordained BishopTitular Bishop of Barcusus
10 May 196047.7AppointedVicar Apostolic of Wau, Sudan
19 May 197259.7AppointedApostolic Administrator of Rumbek, Sudan
12 Dec 197462.3AppointedArchbishop of Juba, South Sudan
12 Dec 197462.3CeasedApostolic Administrator of Rumbek, Sudan
28 Jun 198269.8ResignedArchbishop of Juba, South Sudan
24 Apr 198875.6DiedArchbishop Emeritus of Juba, South Sudan

MicroData Summary for Ireneus Wien Dud
Archbishop Ireneus Wien Dud (born , died ) Archbishop Emeritus of Juba

EventPlace
Birth PlaceMbili
Ordained BishopWau, Vicariate Apostolic of Wau, Sudan

  • a priest for 43.3 years
  • a bishop for 32.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1955, Number 103
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 30, Number 1,685
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 80, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast