Catholic-Hierarchy DC

Bishop Léon Aimé Taverdet, F.M.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Langres, France

Note/Previous Titular See: (Freres Missionnaries des Campagnes)


Events

DateAgeEventTitle
17 Jul 1923Born
25 Sep 195532.1Ordained PriestPriest
14 Oct 198158.2AppointedBishop of Langres, France
29 Nov 198158.3Ordained BishopBishop of Langres, France
16 Dec 199976.4RetiredBishop of Langres, France
8 Aug 201390.0DiedBishop Emeritus of Langres, France

MicroData Summary for Léon Aimé Taverdet
Bishop Léon Aimé Taverdet F.M.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Langres

EventPlace
Birth PlaceAvanne, Archdiocese of Besançon
Ordained PriestSaints, Diocese of Meaux
Ordained BishopSaint Mammes, Cathedral, Langres, Diocese of Langres

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 31.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 8 Aug 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Necrology (back)
  • c1: AJ, 27 Feb 2020
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 70, Number 5,601
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 71, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast