Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoni Stankiewicz

Deceased

Dean Emeritus of the Roman Rota

Titular Bishop of Nova Petra


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1935Born
20 Dec 195823.2Ordained PriestPriest
28 Jun 197236.7IncardinatedPriest of Gorzów, Poland
25 Mar 199256.4IncardinatedPriest of Zielona Góra-Gorzów, Poland
31 Jan 200468.3AppointedDean of the Roman Rota
15 Nov 200671.1AppointedTitular Bishop of Nova Petra
16 Dec 200671.2Ordained BishopTitular Bishop of Nova Petra
22 Sep 201276.9ResignedDean of the Roman Rota
4 Jan 202185.2DiedDean Emeritus of the Roman Rota

MicroData Summary for Antoni Stankiewicz
Bishop Antoni Stankiewicz (born , died ) Dean Emeritus of Roman Rota

EventPlace
Birth PlaceOleszczenice, Poland
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlacePoliclinico Gemelli, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 62.0 years
  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 15 Nov 2006
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Number 15,298
  • r: Bollettino, 22 Sep 2012
  • d: CB, 4 Jan 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 4 Jan 2021

Quantcast