Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Victor Pildáin y Zapiáin

Deceased

Bishop Emeritus of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1890Born
13 Sep 191323.6Ordained PriestPriest
18 May 193646.3AppointedBishop of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain
14 Feb 193747.0Ordained BishopBishop of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain
15 Dec 196676.9RetiredBishop of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain
15 Dec 196676.9AppointedTitular Bishop of Pomaria
11 Dec 197080.9ResignedTitular Bishop of Pomaria
7 May 197383.3DiedBishop Emeritus of Islas Canarias {Canary Islands}, Spain

MicroData Summary for Antonio Victor Pildáin y Zapiáin
Bishop Antonio Victor Pildáin y Zapiáin (born , died ) Bishop Emeritus of Islas Canarias {Canary Islands}

EventPlace
Birth PlaceLezo
Ordained BishopMadonna della Clemenza, Collegio Spagnolo, Palazzo Altemps, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 59.6 years
  • a bishop for 36.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1937, Number 9
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 28, Number 1,577

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast