Catholic-Hierarchy DC

Bishop Víctor Manuel Pérez Rojas

Deceased

Bishop Emeritus of San Fernando de Apure, Venezuela


Events

DateAgeEventTitle
17 Oct 1940Born
11 Sep 196524.9Ordained PriestPriest of Calabozo, Venezuela
9 May 199857.5AppointedAuxiliary Bishop of Calabozo, Venezuela
9 May 199857.5AppointedTitular Bishop of Tagaria
23 Jun 199857.6Ordained BishopTitular Bishop of Tagaria
7 Nov 200161.0AppointedBishop of San Fernando de Apure, Venezuela
15 Jul 201675.7RetiredBishop of San Fernando de Apure, Venezuela
12 Nov 201979.0DiedBishop Emeritus of San Fernando de Apure, Venezuela

MicroData Summary for Víctor Manuel Pérez Rojas
Bishop Víctor Manuel Pérez Rojas (born , died ) Bishop Emeritus of San Fernando de Apure

EventPlace
Birth PlaceLas Mercedes del Llano
Ordained BishopCathedral, Calabozo, Archdiocese of Calabozo
Death PlaceCaracas, Archdiocese of Caracas, Santiago de Venezuela

  • a priest for 54.1 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Number 13,345
  • r: Bollettino, 15 Jul 2016
  • d: CB, 12 Nov 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast