Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Pandarasseril (Pandarassery), O.S.B.

Auxiliary Bishop of Kottayam (Syro-Malabar), India

Titular Bishop of Castellum Ripae


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1961 Born
28 Dec 198726.6Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
21 Aug 200645.3SelectedAuxiliary Bishop of Kottayam (Syro-Malabar), India
20 Sep 200645.4ConfirmedAuxiliary Bishop of Kottayam (Syro-Malabar), India
20 Sep 200645.4AppointedTitular Bishop of Castellum Ripae
28 Oct 200645.5Ordained BishopTitular Bishop of Castellum Ripae

MicroData Summary for Joseph Pandarasseril (Pandarassery)
Bishop Joseph Pandarasseril (Pandarassery) O.S.B. (born ) Auxiliary Bishop of Kottayam

EventPlace
Birth PlaceEttumanoor, Archeparchy of Kottayam (Syro-Malabar)
Ordained BishopChrist the King, Cathedral, Kottayam, Archeparchy of Kottayam (Syro-Malabar)

Please contact the Bishop through the Archeparchy of Kottayam (Syro-Malabar).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 20 Sep 2006
  • ob: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Number 15,278

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast