Catholic-Hierarchy DC

Bishop Louis Nzala Kianza

Deceased

Bishop Emeritus of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)


Events

DateAgeEventTitle
6 Feb 1946Born
25 Aug 197226.5Ordained PriestPriest
22 Apr 199650.2AppointedBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
14 Jul 199650.4Ordained BishopBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
29 Jun 202074.3ResignedBishop of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)
26 Nov 202074.8DiedBishop Emeritus of Popokabaka, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Louis Nzala Kianza
Bishop Louis Nzala Kianza (born , died ) Bishop Emeritus of Popokabaka

EventPlace
Birth PlaceKiamfu Kia Nzadi
Ordained BishopPopokabaka, Diocese of Popokabaka
Death PlaceClinique Ngaliema, Kinshasa, Archdiocese of Kinshasa

  • a priest for 48.2 years
  • a bishop for 24.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Number 12,837
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Additions/Corrections (front)
  • r: Bollettino, 29 Jun 2020
  • d: CB, 28 Nov 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 28 Nov 2020

Quantcast