Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Salvatore Ligorio

Archbishop of Potenza-Muro Lucano-Marsico Nuovo, Italy


Events

DateAgeEventTitle
13 Oct 1948 Born
13 Jul 197223.7Ordained PriestPriest
19 Dec 199749.1AppointedBishop of Tricarico, Italy
11 Feb 199849.3Ordained BishopBishop of Tricarico, Italy
1 Mar 199849.3InstalledBishop of Tricarico, Italy
20 Mar 200455.4AppointedArchbishop of Matera-Irsina, Italy
24 Apr 200455.5InstalledArchbishop of Matera-Irsina, Italy
5 Oct 201566.9AppointedArchbishop of Potenza-Muro Lucano-Marsico Nuovo, Italy
9 Jan 201667.2InstalledArchbishop of Potenza-Muro Lucano-Marsico Nuovo, Italy

MicroData Summary for Salvatore Ligorio
Archbishop Salvatore Ligorio (born ) Archbishop of Potenza-Muro Lucano-Marsico Nuovo

EventPlace
Birth PlaceGrottaglie, Archdiocese of Taranto
Ordained BishopGran Madre di Dio, Co-Cathedral, Taranto, Archdiocese of Taranto

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Potenza-Muro Lucano-Marsico Nuovo.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Number 13,239
  • ab: Bollettino, 5 Oct 2015
  • loc/i: AM, 25 May 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast